Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

VŠEOBECNE

 

VŠEOBECNÉ ÚDAJE

 

Kód obce 517216
Okres Žiar nad Hronom
Kraj Banskobystrický
Štatút obce obce
PSČ 966 03
Telefónne smerové číslo 045
Prvá písomná zmienka o obci 1388
Nadmorská výška obce v m 521
Celková výmera územia obce m2 10 383 433
Hustota obyvateľstva na km2 29
Počet obyvateľov k 31.12.2016 287

 

 

OBEC REPIŠTE a územné okolie

 

Mapa obce Repište

  • Obec Repište leží  18 km od okresného mesta Žiar nad Hronom a 51 km od krajského mesta Banská Bystrica.  Cez údolie rieky Hron prechádza rýchlostná cesta R1, s ktorou  súbežne vedie  cesta I. triedy I/65 spájajúca okresné mestá Nitru a Martin cez Banskú Bystricu.   Cez okres  prechádza aj železničná trať Nové Zámky – Zvolen, prepájajúca ŽSR s európskou železničnou sieťou.  Najbližšie letisko je v meste Sliač.  Okresné mestá Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Zvolen plnia pre mikroregión funkciu sídiel s vyššou občianskou vybavenosťou a čiastočne aj funkciu centier dopravy a zamestnanosti.
  • Obec  Repište leží v severozápadnej časti  Štiavnických vrchoch vo vrcholovej úvaline potoka Teplá, 2 km južne od kúpeľov Sklené Teplice.   Obec je  súčasťou regiónu Sitno, ktorú tvorí 23 obcí, ktorý má vypracovanú vlastnú stratégiu rozvoja. Obec sa zaraďuje  podľa počtu obyvateľov k obciam  do 500 obyvateľov, t.j  k malým obciam  a  obciam  s najmenšou rozlohou do 1200 ha.
  • Obec patrí aj do mikroregiónu Hlinické Pohronie , ktorý  vznikol v roku 1999 z účelom rozvoja obcí, regiónu a cestovného ruchu.  Ide o združenie obcí , ktoré spája geograficky ohraničené územie a majú  spoločné  prírodné, demografické, historické a  kultúrne charakteristiky  za účelom riešenia spoločných problémov a  hľadania spoločných ciest rozvoja príslušného územia.  Sídlo združenia je v Hliníku nad Hronom.  Mikroregiónu Hlinické Pohronie dnes pozostáva z 15 obcí . Patrí sem 14 obcí v okresoch Žiar nad Hronom (Bzenica, Dolná Trnávka, Dolná Ždaňa, Hliník nad Hronom, Horná Ždaňa, Ladomerská Vieska, Lehôtka pod Brehmi, Lovča, Močiar, Prestavlky, Prochot, Vyhne, Sklené Teplice, Repište ) a Banská Štiavnica (Podhorie).
  • Obec Repište  sa nachádza  aj ochrannej zóne  Geoparku Banská Štiavnica, ktorá  je totožná s hranicou územia Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.  Cieľom Geoparku  je trvalo udržateľný rozvoj územia celého regiónu Banská Štiavnica.   Tento projekt je šancou  pre široké územie zahŕňajúce desiatky miest a obcí, z ktorých každé má svoju históriu a unikátne hodnoty.  Pre návštevníka tohto regiónu teda aj obce Repište určite nie je zanedbateľné spoznávať tieto hodnoty a rozširovať si spektrum svojich vedomostí.

 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka