Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

HISTÓRIA OBCE

 

HISTÓRIA OBCE

 

        Prvá písomná zmienka o obci Repište sa datuje do roku 1388. Názvy  tejto obce sa postupne menili: z roku 1388 sú písomne doložené názvy Repistia a Repiscia, z roku 1773 Repisstye, z roku 1786 Repišče, z roku 1920 Repište; po maďarsky sa obec nazývala Repistye  - v súpise majetku na vyrúbenie daní v roku 1564 nájdeme  tejto názov.  V maďarskom historickom spise sa uvádza názov „villa Kespistye“, neďaleko vrchu Pustý hrad , ktorý patrí hradu Šášov. Meno obce Repište je prvý krát spomenuté medzi obcami hradu Šášova v listine z roku 1424, keď uhorský kráľ Žigmund dal hrad svojej manželke Barbore a aj neskôr keď uhorský kráľ Matej daroval hrad svojej manželke Beatrice. Po smrti kráľa Mateja v roku 1490 sa stal hrad s obcami majetkom rodiny Dóczyovskej  až do jej vymretia v roku 1647. Meno Repište pravdepodobne pochádza zo slova repa, ktorú pôvodní obyvatelia obce pestovali.

Hovorí sa, že  minulosti obec  založili uhliari – drevorubači Čížovci uprostred  lesov, ktorí spracovávali drevo a pritom pálili uhlie, čo dodávali aj do Sklenej huty v Tepliciach. Títo uhliari sa usadili na pozemkoch, nazvaných Za diel, Peňažná, Uhlištia, ktorých názvy sa zachovali dodnes. Potomkovia Čížovcov  začali postupne klčovať lesy a tak získali pôdu, ktorú obrábali a chovali dobytok.  Títo usadlíci si tu postavili jednoduché drevené  domy, ktoré boli roztrúsené po úbočiach vrchov. Keď vznikla v Tepliciach skláreň, presťahovali sa  z týchto úbočí bližšie k hradskej – na miesto kde sa teraz nachádza centrálna časť obce.

V roku 1388 obec patrila panstvu Šášov, od 17. storočia správe Banskej komory. Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský.

V roku 1534 obec mala 8 port, v roku 1601 z 35 domov bolo 11 opustených, v roku 1720 mala mlyn, krčmu a 14 daňovníkov, z toho 7 remeselníkov, v roku 1828 mala 44 domov a 281 obyvateľov, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom. Za I. ČSR obyvatelia pracovali v poľnohospodárstve a baníctve. Neskôr pôdu obrábali súkromne hospodáriaci roľníci. Časť obyvateľov pracovala v priemysle v Banskej Štiavnici, Žiari nad Hronom, Vyhniach a Hliníku nad Hronom


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka